Tuesday, June 18, 2019

2019 Funk Bottoms Gravel Results

100K Women
Wendy Billings 5:12
Hannah McNeil 5:21
Tayllor Allen 6:06


100K Men
Ben Meer 4:00
Ben Ortt 4:07
Jamie Williams 4:16

100K SingleSpeed
Josh Kunz 4:35
Kenny Kovacek 4:49
Brain Kluber 5:36

200K Men
Jeff Pendlebury 9:01



Scott Morman 9:39
Garth Prosser 10:08

200K SingleSpeed
Scott Phillips 11:55

Adam Shepard 14:43

Funk Bottoms Gravel 100K\200K-Funk Bottom
June 15, 2019
F 100K (Women)
100.00 km, winner: 5:12:36 - 19.19 km/h
Pos Bib Name Team Time Gap
1 249 Wendy BILLINGS Independent 5:12:36
2 292 Hannah MCNEILL Independent 5:21:59 9'22"
3 281 Tayllor ALLEN Lady Gnar Shredders 6:06:19 53'42"
4 313 Amy WOODS Fort Wayne Outfitters 6:07:27 54'51"
5 247 Amanda WOLF Joy Machines Racing 6:10:34 57'58"
6 282 Eulalie GRODNER Mad Cow Ramble 6:12:47 1h0'10"
7 318 Leah BROWNLEE Independent 6:14:35 1h1'58"
8 299 Marie ROTE Bike Ohio 6:26:37 1h14'01"
9 304 Korin EVANS Shining Star Cycling p/b DNA Cycling 6:51:31 1h38'55"
10 255 Katherine GRAHAM Eliel Factory Team 7:25:15 2h12'38"
Total:   10 Starters,  0 DNF,  0 Lapped
Powered by CrossMgr (sites.google.com/site/crossmgrsoftware)      2019/06/17 10:52:25


Funk Bottoms Gravel 100K\200K-Funk Bottom
June 15, 2019
M 100K (Men)
100.00 km, winner: 4:00:57 - 24.90 km/h
Pos Bib Name Team Time Gap
1 268 Benjamin MEER Johnny Velo Racing 4:00:57  
2 326 Ben ORTT Independent 4:07:34 6'37"
3 296 Jamie WILLIAMS Lionhearts Junior Racing 4:16:53 15'56"
4 270 Luke RUSSELL Independent 4:17:37 16'39"
5 294 Brandon WRIGHT Johnny Velo Racing 4:19:28 18'30"
6 303 Matthew WEEKS Lake Effect Cycling Team 4:19:41 18'44"
7 251 Christopher SMITH Magnolia Gravel Galore 4:20:55 19'57"
8 203 Aaron HERSHBERGER Ride On Wooster 4:24:47 23'50"
9 287 Kelsey SMITH Ride On Wooster 4:26:03 25'06"
10 340 Brent THOMPSON* Independent 4:26:09 25'11"
11 219 Zachary MELLION Bike Ohio 4:26:27 25'30"
12 291 Craig BURLAND Bike Ohio 4:26:30 25'33"
13 277 Steven SCHEIRER Ashland Bike Company 4:30:46 29'49"
14 328 Thomas DUNN Independent 4:32:34 31'36"
15 241 Steven KUNSAK Independent 4:35:56 34'59"
16 298 Rudy SROKA Team Lake Effect 4:37:21 36'24"
17 284 Brent EVANS Shining Star Cycling p/b DNA Cycling 4:37:59 37'01"
18 295 Matt MONTGOMERY Independent 4:38:00 37'02"
19 230 Sean O'DONNELL Bicycle Station 4:40:55 39'58"
20 237 Matt Locke Paradise Garage Racing 4:40:00 40
21 223 Ryan DOMBROWSKI Marauders / Spin Bike Shop 4:41:28 40'31"
22 280 Mike SCHILTZ Independent 4:41:32 40'35"
23 339 Dorel STOIA Independent 4:43:47 42'50"
24 335 Nathan CEBULA Independent 4:45:26 44'28"
25 329 Ed BARTH Independent 4:46:23 45'26"
26 248 Michael CHAPMAN Bike Ohio 4:48:33 47'36"
27 204 Eric BOSSHARD Independent 4:49:19 48'21"
28 229 Jordon APPLEBY Ashland Bike Company 4:49:24 48'27"
29 175 chad LACHER TimkenSteel 4:50:56 49'58"
30 238 David COX Team Dayton 4:51:07 50'10"
31 297 Jeremy PAUL Team Spin/Litzler Automation 4:51:30 50'32"
32 240 Scott YOUNG Roll Racing 4:58:42 57'44"
33 285 Donald AHRENS Team JTree "     57'45"
34 300 John PROPPE Lake Effect Racing 5:03:57 1h3'00"
35 308 George STACKO BPG 5:05:18 1h4'20"
36 242 Dan FRAZIER Independent 5:05:19 1h4'22"
37 245 John BARNEY Independent 5:09:37 1h8'40"
38 306 David STEINER Spin/Litzler Automation "     "    
39 266 Matt CURRY Team Nebo Ridge 5:11:07 1h10'10"
40 336 Brian BOLTZ Independent 5:12:15 1h11'17"
41 261 Rick RICK III The Energy Lab 5:12:22 1h11'24"
42 278 Rick VOITHOFER Team SixOneFour 5:18:23 1h17'26"
43 265 John WEST Independent 5:18:25 1h17'27"
44 200 Ron SMEDLEY Ride On Wooster 5:20:13 1h19'16"
45 289 Brian OCHOCKI Team Lake Effect 5:21:34 1h20'37"
46 191 Douglas KINNEAR Independent 5:22:53 1h21'55"
47 272 Phillip HINES Ride On Wooster 5:23:59 1h23'01"
48 293 Evan WALLIS Independent 5:24:30 1h23'33"
49 319 Jeff MILLER Independent 5:24:37 1h23'40"
50 232 David BINKLEY Paradise Garage/ERG Cycling/Cash Money Brothers 5:25:43 1h24'45"
51 170 Paul Miles   5:26:00 1h26'00"
52 327 Thomas MCKENNA Independent 5:32:18 1h31'21"
53 332 Ryan FISHER Independent 5:34:21 1h33'23"
54 307 Paul ADAMS Independent 5:34:23 1h33'25"
55 309 Chris CARVILLE Biowheels Racing and Eliel Factory Team 5:36:55 1h35'58"
56 275 John ELDRED BPG 5:44:29 1h43'31"
57 276 Giampiero GRANDI BAM Racing 5:45:57 1h44'59"
58 173 Garry BLAIR* Champion City Cycling 5:51:46 1h50'49"
59 252 Paul HALE Independent 5:52:43 1h51'46"
60 188 Marcus MANCINI* FBG 5:54:55 1h53'58"
61 187 Chris KARPOWICZ* Hammer Nutrition 5:54:59 1h54'02"
62 177 Jeff SHAULL Independent 5:55:02 1h54'05"
63 312 Roger SOMMERS Independent 5:56:00 1h55'02"
64 260 Mark MILLIREN Independent "     1h55'03"
65 269 Gary DUNHAM Independent 5:56:53 1h55'55"
66 218 Larry PANDY Stray Dog 5:59:18 1h58'20"
67 324 Dan PAYTON* Independent 6:00:31 1h59'33"
68 334 Luke WENDT Independent 6:01:42 2h0'45"
69 167 Richard ALLESEE Maumee Valley Wheelmen 6:01:54 2h0'57"
70 322 Matt OROSZ Independent 6:03:49 2h2'52"
71 222 Randy SLAUBAUGH Ride On Wooster 6:10:09 2h9'12"
72 302 Gerald SCHMIDT JR Mad Cow Ramble 6:12:47 2h11'50"
73 310 John PORTER* Glenmont Petrologists 6:20:32 2h19'35"
74 183 Christopher FORD Independent 6:28:21 2h27'23"
75 258 Nathan BURKS Independent 6:33:10 2h32'12"
76 225 James CAMPBELL HSD MTB 6:33:13 2h32'15"
77 169 Todd MUSIC The Bicycle Hub 6:35:31 2h34'33"
78 325 Jack MILLER Independent 6:38:20 2h37'22"
79 330 Daraius PATELL Bike Ohio 6:38:21 2h37'23"
80 234 Tibor VOROS Independent 6:38:24 2h37'27"
81 205 Todd RITZMAN Independent 6:41:04 2h40'07"
82 207 Douglas METZGER Spokelife 6:47:21 2h46'24"
83 315 Jeremy HINTE SpinLetzler 6:48:54 2h47'56"
84 239 Andrew WHITEHAIR Bike Ohio 6:49:35 2h48'37"
85 259 Buzz CHEWNING Energy Lab 6:51:37 2h50'39"
86 286 Gage HAVERFIELD Independent 6:56:09 2h55'12"
87 250 Juan HERRERO Independent 7:00:06 2h59'08"
88 254 Dave SPECK Independent 7:09:10 3h8'13"
89 212 Radu HERBEI Independent 7:17:13 3h16'16"
90 317 Patrick RYAN joy machines 7:18:05 3h17'08"
91 233 Steve JOHNSON 6L6 7:25:11 3h24'14"
92 235 Alexander RIGDA Joy Machines Racing 7:32:49 3h31'51"
93 311 Bill Henningsen   7:33 3:33
94 213 mark HORSTMAN Independent 7:36:57 3h35'59"
95 321 Matthew BERRISFORD Team SixOneFour 7:44:34 3h43'37"
96 253 Sean GRADY Independent 7:44:40 3h43'42"
97 224 John DAY Independent 7:44:46 3h43'48"
98 256 AJ BRANDT Northbrook Garner Bicycle Club 7:52:54 3h51'56"
99 217 Joey SHEARER Independent 8:03:43 4h2'45"
100 208 Dale KLINECT O’SHITT 8:03:52 4h2'55"
101 201 Brian ANDERSON Ride On Wooster 8:03:53 "    
102 192 Pete LIRA Independent 8:08:45 4h7'48"
103 279 Chuck BORTZ Blue Sky Bikes 8:13:42 4h12'45"
104 257 Mark JONES Orrville Cycling Club 8:24:29 4h23'32"
105 194 Michael BINDER Independent 8:51:32 4h50'34"
106 197 Matthew COWPERTHWAIT Independent 8:52:32 4h51'34"
107 210 Brendan NEWMAN Bike & Build 8:52:55 4h51'57"
108 264 Mike MELICK Independent 8:55:58 4h55'01"
109 206 Thomas BOWER Independent 9:32:19 5h31'21"
DNF 331 Tom ALEXANDER Independent " "
DNF 236 Adam KARPOWICZ FBG    
DNF 263 Mike NIEZGODA Independent "  
DNF 221 Jon SCUDAMORE Independent "      
DNF 290 Morris MILLER Ride On "      
DNF 323 Jared ZOLLARS Independent "      
DNS 165 Ben SHAEVITZ SOCIETY Race Team "      
DNS 166 Jeremy STRATTON Independent "      
DNS 168 Vincent NOBEL Independent "      
DNS 171 Matthew WAGNER Independent "      
DNS 174 glenn JOHNSON Independent "      
DNS 179 Joe STRATTON Joy Machines Racing "      
DNS 180 Jason DUL roll: on Main "      
DNS 182 Thom O'NEAL Roadfish "      
DNS 184 Scott MALLOY Independent "      
DNS 189 Paul WHITE FBG "      
DNS 195 Rajiv WESTLICK Independent "      
DNS 216 Craig MYERS Independent "      
DNS 231 Clint MORROW Independent "      
DNS 246 Dom BURNEIKIS Independent "      
DNS 267 Adam MCNEILL BFRB Cycling Apparel "      
DNS 271 Scott EVANS Team Spin/Litzler Automation "      
Total:   115 Starters,  6 DNF,  0 Lapped
* Past Winner
Powered by CrossMgr (sites.google.com/site/crossmgrsoftware)      2019/06/17 10:52:25



Funk Bottoms Gravel 100K\200K-Funk Bottom
June 15, 2019
100K SS (Open)
100.00 km, winner: 4:35:53 - 21.75 km/h
Pos Bib Name Team Time Gap
1 283 Josh KUNZ Knobby Side Down 4:35:53
2 337 Kenny KOVACEK Independent 4:49:08 13'15"
3 288 Brian KLUEBER Joy Machines Racing 5:36:41 1h0'47"
4 209 Jack RICHARDSON* Blue Sky Bicycles 5:52:39 1h16'45"
5 211 Craig BAKER Independent 6:05:31 1h29'37"
6 176 Andrew WHITE Rubber City Ratz & All Around Cyclery 7:15:01 2h40'08"
Total:   6 Starters,  0 DNF,  0 Lapped
* Past Winner
Powered by CrossMgr (sites.google.com/site/crossmgrsoftware)      2019/06/17 10:52:25


Funk Bottoms Gravel 100K\200K-Funk Bottom
June 15, 2019
M 200K (Men)
200.00 km, 2 laps of 100.00 km, winner: 9:01:32 - 22.16 km/h
Pos Bib Name Team Time Lap 1 Lap 2
1 274 Jeffrey PENDLEBURY* Ride On Wooster 9:01:32 4:20:42 4:40:50
2 243 Scott MORMAN* Rescue Racing 9:39:27 4:40:59 4:58:28
3 181 Garth PROSSER Specialized 10:08:16 4:39:34 5:28:41
4 220 Thomas ROCKWELL Independent 11:36:32 5:12:08 6:24:23
5 311 Bill HENNINGSEN Independent 7:33:00 7:33:00
DNF 333 Jake HENNINGSEN Team Hungry 4:26:31
DNF 226 David SPURLOCK Roll Racing "     6:08:34
DNF 214 David DERFEL Independent "     6:38:50
DNF 320 Anthony BUNT Ashland Bike Company "     5:49:30
DNF 228 Jason BALDWIN Kenda Tire "     5:45:36
DNF 262 Rusty DOSH Gravel Cyclist "     5:13:40 5:13:40
DNF 202 Peter HITZEMAN Team Dayton Cycling "     6:12:54 3:44:31
DNF 215 Tom ELLIOTT Independent "     4:48:39 4:48:39
DNS 178 Chase CULBERTSON Independent "    
DNS 185 james JANSEN Independent "    
DNS 186 James POOLER* Ride On Wooster "    
DNS 190 jay GANSER* Bike Ohio "    
DNS 199 Matt ERICKSON Independent "    
DNS 314 Jeffrey BLAIR Independent "    
Total:   13 Starters,  8 DNF,  1 Lapped
* Past Winner
Powered by CrossMgr (sites.google.com/site/crossmgrsoftware)      2019/06/17 10:52:25

Funk Bottoms Gravel 100K\200K-Funk Bottom
June 15, 2019
200K SS (Open)
200.00 km, 2 laps of 100.00 km, winner: 11:55:26 - 16.77 km/h
Pos Bib Name Team Time Lap 1 Lap 2
1 316 Scott PHILLIPS Reser Bicycle 11:55:26 5:36:39 6:18:47
2 198 Adam SHEPARD Weaver Technologies Racing 14:42:35 6:22:24 8:20:11
Total:   2 Starters,  0 DNF,  0 Lapped
Powered by CrossMgr (sites.google.com/site/crossmgrsoftware)      2019/06/17 10:52:25